ortodontik tedavi

Metal braketler

Yüksek kalite paslanmaz çelik içerikli olup dişlerin ön yüzüne, mine dokusuna uygulanan üzerleri oluklu kare veya dikdörtgen şekilli küçük aygıtlardır. Arasından diş telleri geçirilerek dişlerin istenilen noktalara taşınmasına yardımcı olur. Geleneksel olarak en çok uygulanan ve kullanılan yöntem olmakla birlikte pek çok tipi bulunur. Kliniğimizde kapaklı braket sistemleri de uygulanmaktadır.

 

Porselen braketler

Porselen veya safir içerikli braketler aynı metal braketler gibi iş görmekte olup beyaz diş rengine yakın renginden dolayı yüksek estetik sağlamaktadır. Estetik kaygısı olan sabit mekanik uygulanabilecek tüm hastalarımıza uygulanabilmektedir. Gelişen teknolojiyle beraber sürtünme kuvvetleri de daha azaltılmış ve tedavi süresi olarak da avantajlı konuma gelmişlerdir.

 

İnvisalign 

Telsiz ortodontik tedavi yapmamızı sağlayan sistemlerdir. Kişiye özel olarak üretilirler ve oldukça yüksek estetiğe sahiplerdir neredeyse diş yüzeyinde görünmezler. Tel takmak istemeyen hastalar için çok iyi bir alternatif tedavidir. Hastalarımız daha ilk muayene seansında özel animasyon teknolojisi sayesinde (clin check)  tedavi sonunda dişlerinin nasıl olacağını görebilmektedirler.

Süreç hastalarımızdan alınan kayıtlarla başlar; bunlar fotoğraf çekimi ve ağız içi özel tarayıcılarla (itero vb.) alınan ölçülerdir. Devamında tamamen şeffaf ve ince formda olan plaklar kişiye özel olarak hazırlanır ve yaklaşık 3-4 hafta sonra hastalarımıza uygulamaya başlayabiliriz. Dişleri istenilen konumlara getirebilmesi için her gün düzenli 22 saate yakın kullanılmalıdır. Yemek yeme veya sıcak içecek tüketimi yapıldığı zamanlar haricinde kullanımını önermekteyim. Kullanılan plaklar 7-10 günlük süre sonunda bir diğeriyle değiştirilir ta ki tedavi sonlanana kadar. 

Yemek yeme-içme, diş fırçalama veya özel günlerde çıkarılabilme gibi yüksek avantajlarından dolayı çok konforlu, kişiye özel tasarlanması ve tüm sürecin digital bir iş akışıyla yürütülmesiyle beraber oldukça öngörülebilir ve güvenilir bir sistemdir. Ara seanslar 6-8 hafta gibi çok sık olmayan aralıklarla planlanabilir. Kliniğimde estetik ve konfor beklentisi yüksek hastalarıma gönül rahatlığıyla uygulamaktayım.

 

Ortognatik cerrahi

Çeneler arası ve çene-yüz oranındaki bozuklukların erişkin dönemde ortodontist ve alanında uzman plastik cerrahlar tarafından ortak iş birliği ile planlaması ve cerrahisi yapılan tedavi çeşitidir. 

 

Ortognatik Cerrahi Gerektiren Durumlar

 

 

  • Büyüme gelişim döneminin bittiği kabul edilen 18 yaş ve sonrasında uygulanabilir. 
  • Üst çene geriliği
  •  Alt çene ileriliği, 
  • Aynı kişide görülen hem üst çene geriliği hem alt çene ileriliğinde
  • Açık kapanışlarda, 
  • Gülüşte şiddetli dişeti görünümü olduğunda
  • Alt çene asimetrilerinde
  • Alt yüzün tümüyle asimetrik olduğu durumlarda
  • Alt çenenin geri ve kısa olduğu durumlar gibi bozukluklarda ve çene yüz deformitelerinde yetişkin dönemde sıklıkla başvurduğumuz tedavi çeşitidir.
booking pattern 2

Bağdat Diş Polikliniğimiz Uzman Doktorları İle

7/24 Hizmet

Vermektedir

👩‍⚕️ Diş Sağlığınız Bizimle Güvende! Uzman Doktorlarımızla Her An Hizmetinizdeyiz 🌞

İletişim