inlay onlay

İNLAY ONLAY OVERLAY NEDİR ? 

     Çeşitli nedenlerle dişte oluşan madde kaybı fazla olduğunda kalan diş dokusunu korumak adına çiğneyici dişlere uyguladığımız biyomimetik restoratif işleme dişteki madde kaybının boyutuna bağlı olarak inlay- olay ya da overlay ismi verilir. 

BİYOMİMETİK RESTORASYON NEDİR ?

     Kayıp diş dokusunu asıl haline en yakın; kalan diş dokusunda en az kayıpla , estetik ve fonksiyonel şekilde geriye koyan işlemlere biyomimetik işlemler diyoruz. 

İNLAY ONLAY VE OVERLAYLER YAPILIRKEN  HANGİ MATERYALLER KULLANILIR ?

Kalan diş dokusu miktarına bağlı olarak dişlerin karşılayabileceği stresler değişiklik gösterir, kullanılan materyallerin de diş dokusuna dayanım olarak çok yakın olmasını isteriz . Bu nedenle Çok madde kayıplı dişlerde cam seramik restorasyonlar tercih ederken inlaylar gibi dişin daha sınırlı bölgesini restore ettiğimizde kompozit materyaller kullanırız. 

 

İŞLEM BASAMAKLARI NELERDİR ?

Dişteki çürük doku temizlenip gerekliyse kanal tedavisi yapıldıktan sonra minimum aşındırmayla kalan dokuda kavite tasarımı yapılır ve ölçü alınıp geçici dolgu yerleştirilir .İkinci seansta ise gelen porselen veya kompozit dolgunun dişe uygunluğuna bakılır ve kimyasal olarak dişe bağlanır .

UZUN ÖMÜRLÜ MÜDÜR , RENKLENME YAPAR MI ?

  Doğru materyal seçilip işlem basamakları hassasiyetle takip edildiğinde dişin kendisine birebir yakınlıkta olan restorasyonlardır . Uzun yıllar kullanılabilir. Cilası en optimum şekilde yapıldığından renklenme ihtimali çok düşüktür .

booking pattern 2

Bağdat Diş Polikliniğimiz Uzman Doktorları İle

7/24 Hizmet

Vermektedir

👩‍⚕️ Diş Sağlığınız Bizimle Güvende! Uzman Doktorlarımızla Her An Hizmetinizdeyiz 🌞

İletişim