20 lik dis bagdat

20 yaş dişi nedir ?

17-26 yaşları arasında süren ağzımızda en arkada görünen ya da gömülü olarak kalan 3. büyük azı dişleridir. Halk arasında akıl dişi de denmektedir.

20 yaş dişleri hangi durumlarda ve ne zaman çekilmelidir?

20 yaş dişleri ağızda en arkada yer alan dişlerdir. Ulaşılması  zor olan bir alanda bulunduklarından dolayı bakımı diğer dişlere göre daha zordur. Yetersiz fırçalamaya bağlı olarak 20 yaş dişleri genelde çürüyerek ağrılara ve ağız kokusuna neden olmaktadır.

     20 yaş dişleri çenedeki yer darlığı sebebiyle genelde çıkamazlar. Tam olarak gömülü (hem diş eti hem çene kemiği altında) olabilecekleri gibi sadece diş etinin altında yarı gömülü kalarak ağız ortamıyla bağlantılı hale gelebilirler. Bu durumda bulundukları bölgede gıdaların birikmesine sebep olarak enfeksiyona neden olurlar. 

     20 yaş dişinin çevresindeki diş etinde şişlik ve kızarıklık olabilir hatta boyuna ve kulağa yayılan şiddetli ağrı olabilir bu tabloya perikoronit denmektedir.

     Tedavi edilmez ise ilerleyen süreçte kişinin çenesi alt tarafından şişmektedir. Bu durumda ciddi tedaviler uygulanmakta ve işler zorlaşmaktadır. 20 yaş bölgesinde ağrı hissedildiğinde hızlıca diş hekimine muayene olmanız önem arz etmektedir.

     Ayrıca komşu dişe baskı yaparak bu dişin çürümesine neden olabilirler. 20 yaş dişleri çene içerisinde büyük boyutlara ulaşan kistlere neden olabilmektedir. Gömülü olan 20 yaş dişlerine genelde çekim önerilmektedir. Gömülü 20 yaş dişlerinin çekimi çene cerrahları tarafından yapılmalıdır. 

Operasyon sonrası ağız bakımı ve beslenme nasıl olmalı?

Çekim sonrasındaki ilk gün tükürme, diş fırçalama, şiddetli çalkalama, pipet kullanma veya gargara yapılmamalıdır. İlk iki gün ılık, taneciksiz ve yumuşak besinler tüketilmelidir. Ağrı kesici ilaçlar ve eğer önerildiyse antibiyotik düzenli kullanılmalıdır.  İyileşme sürecini bozacağından dolayı için ilk 48 saat sigara içilmemelidir.

Operasyon sonrası çenedeki değişimler nelerdir?

     Hafif şişme, morluklar ve ağrı görülebilir. Bunlar gayet normal olup 7-10 gün arası vücut tamamen normale dönmektedir.

booking pattern 2

Bağdat Diş Polikliniğimiz Uzman Doktorları İle

7/24 Hizmet

Vermektedir

👩‍⚕️ Diş Sağlığınız Bizimle Güvende! Uzman Doktorlarımızla Her An Hizmetinizdeyiz 🌞

İletişim