3053930228 1

Why Us?

Private Baghdad Oral and Dental Health Polyclinic

Established in 2022 in Maltepe. Bağdat Dental Polyclinic, which started its activities in Yalova in 2018 as the Istanbul branch of Private Mars Oral and Dental Health Polyclinic, operates in all areas of dentistry.

The clinic is dedicated to providing patient-centered care and always strives to be at the forefront of the latest and most innovative treatments in dentistry. In addition to digital processes, the clinic also offers orthodontics and oral, dental and jaw surgery services provided by specialists. All current treatments and procedures in dentistry are performed at the clinic and are regularly updated according to the latest scientific developments.

Services

Adsiz tasarim 19

20 Year Molars

3, which appears at the very back of our mouth or remains embedded in our mouth, lasting between the ages of 17-26. are the molars. It is also called the wisdom tooth among the people.
Adsiz tasarim 20

Jaw joint discomforts

The jaw joint is a structure located in the area where the lower jaw is connected to the upper jaw and controls jaw movements. Joint problems may occur due to reasons such as tooth clenching and improper prosthesis use.
Adsiz tasarim 21

Frenektomi

Frenectomy is the surgical correction of a long or large ligament between the tongue, lips, cheek and gums. This structure is called frenulum and can cause problems.
Adsiz tasarim 22

Gingivektomi-Gingivoplasti

Gingival aesthetics is a procedure in which the gums are shaped symmetrically by proportioning the smile line and the dimensions of the teeth in a patient-specific way. Gingivectomy: It is a surgical operation that includes only soft tissue, that is, corrections made in the gum..
Adsiz tasarim 23

Cyst Treatment

Dental cysts are pathological sacs that form around the tooth or inside the mouth. Our specialist dentists make a definitive diagnosis of tooth cysts and offer treatment options. Treatment includes surgical intervention or removal of the cyst with drugs and control of infection.
Adsiz tasarim 24

Child Dentistry

We recommend that the first dental examination of our children be performed from the moment the first tooth begins to erupt in your child's mouth in order to detect childhood anomalies that may occur and to overcome the dentist phobia that may occur in the future.

EXPERT DOCTORS

👨‍⚕️ Expert Hands, Ready for Healthy Smiles 👩‍⚕️

booking pattern 2

Baghdad Dental Polyclinic with Expert Doctors

7/24 Service

Provides

👩‍⚕️ Your Dental Health is Safe with Us! We are always at your service with our expert doctors 🌞

Contact

Images from Baghdad Dental Polyclinic

View

View

View

View

View

View

Our Happy Customers

We are here to protect our customers' smiles! Discover a few special stories that chose our dental health services and left with satisfaction. Be one of them!

Hilal AlkanHilal Alkan
09:30 25 Jan 24
Sultan AyhanSultan Ayhan
17:25 24 Jan 24
bagdat dis ve çalışanları bir harika.gonul rahatlığıyla tercih edebilirsiniz..
Şeymanur TaşkanŞeymanur Taşkan
09:30 24 Jan 24
Dişçi fobisi yüksek bir birey olarak arkadaş tavsiyesi ile gittiğim bu klinik benim vazgeçilmezim olacak belli ki ☺️Size ve korkularınıza saygı duyup gayet profesyonel çalışan bir ekibe hayran kalacaksınız İyi ki yolum size düşmüş
Çok yardımcı oldular. Tavsiye ederiz.
Pinar Esina TanerPinar Esina Taner
14:22 20 Jan 24
Gorkem kaya siddetle tavsiye ederim hem muthis bir hekim hem de iletisimi sahane. Elleri cok hafif.
İrem Ayhanİrem Ayhan
18:24 17 Jan 24
Randevu saatlerine riayet ve ilgi alaka konusunda alanında profesyonel bir klinik.Şikayetlerinizi can kuşağı ile dinleyip, sizin için en uygun tedavi ile size gelip resmen hayat kurtaran bir ekip. Ellerinize sağlık…
N AN A
14:16 25 Dec 23
Güler yüz, hijyen, güvenirlilik ve işinin hakkını veren bir cerrah eli, Cerrah Aslan Çalımlı hocama çok teşekkürler, annemin implant tedavisini yaptırdık. İşinin ehli olmak budur, çok teşekkürler, herkese öneriyorum
Enes EkizEnes Ekiz
07:13 10 Dec 23
Tüm kaygılarımı yendiğim bu süreçte bana yardımcı olan Hakan Aslan Hocama ve Görkem Hocama teşekkür ederim.Klinikte ki ilgi alaka ve süreç içerisinde yönetim çok güzel. Kendi tedavim tamamlanmak üzere eş ve dostlarıma tavsiye ettiğim uzun yıllar sonra bulduğum en güzel klinik.
Aygün ÇiftçiAygün Çiftçi
09:04 09 Dec 23
Öncelikle klinik çok temiz ve çalışan herkes güleryüzlü. Aslan hoca ve asistanı ebru hanıma çok teşekkür ederim 20lik dişimi çektirdim harika ekip teşekkürler 🙏🏻
İ Yİ Y
09:08 16 Aug 23
Temiz ve güzel bir klinik. İçerisinde röntgenin olması da ayrıca iyi, bunun için başka bir yere gitmeniz gerekmiyor. Elif hanım diş temizliğimi yaptı, memnun kaldım. İyi çalışmalar 🙂
js_loader

Our Affiliated Institutions